Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme Küçültme Ameliyatı, kadınlarda memelerin normalden daha büyük ve sarkık olması durumlarında tercih edilen bir operasyon türüdür. Genellikle büyük veya emzirme nedeniyle sarkık olan memelerin küçültülmesi ya da dikleştirilmesi için uygulanan meme küçültme ameliyatında, memelerin büyük olmasından dolayı sırt ve omuz ağrılarını ve meme altında oluşan yara ve enfeksiyon durumlarını engellemek için de bu ameliyata başvurulur. Bunların dışında sadece memelerinin görünümünden rahatsız olan kişiler de bu operasyonu yaptırabilir.

Büyük memelere sahip olan kişiler, genellikle günlük aktivitelerin yapılmasında zorluk yaşayabilir. Aşırı kilo, gebelik, emzirme, hormonal değişiklikler de meme büyümesine neden olabilmektedir. Bu nedenle hem görünüm olarak hem de ortaya çıkan bu rahatsızlıkların giderilmesi açısından meme küçültme ameliyatına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deride ve meme içinde bulunan yağ dokusunun alınmasıyla meme küçültme operasyonu gerçekleştirilir. 20 yaşını doldurmuş        her kadın için bu ameliyat gerçekleştirilebilmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı, kesi yöntemi kullanılarak ortalama 2-4 saat arası gerçekleştirilir.  Meme ameliyatı esnasında memede biriken kanı boşaltmak için dren takılır. Meme ameliyatı sonrası hasta 1 gün süreyle hastanede kalır. Dren alındıktan ve pansuman yapıldıktan sonra hasta taburcu edilir. 2. Haftadan sonra hastanın dikişleri alınır ve yarayı iyileştirici özel kremler kullanılır. Ameliyat sonrası özel sütyen kullanımı önerilir ve hasta 1. haftadan sonra iş hayatına geri dönebilir. Operasyon sonrasında 1 sene içinde hafif şiddette olmak üzere batma sızlama hissi görülebilir ancak bu durum geçicidir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Birçok ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatından sonra da iz kalabilme durumu olabilir. İzin şekli, boyutu operasyon sırasında kullanılan tekniğe göre değişiklik gösterecektir.  Meme başı çevresinden yapılan ve daha az miktarda açılan keside kesinin kahverengi bölgeye gelmesinden dolayı iz neredeyse görünmeyecek boyuttadır. Meme başından aşağı doğru yapılan kesi de kesi alanı daha geniş olduğundan ameliyat izi de daha büyük olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme küçültme ameliyatı sonrası ortalama 1 hafta evde istirahat edilmesi önerilir. Ameliyat sonrası verilen ağrı kesici ve antibiyotikler hekim tarafından belirlenen doz ve süre boyunca özenle kullanılmalıdır. En az 6 ay süreyle memelerin sarkmasını önleyen ve baskı yapmayan sporcu tipi sütyen kullanılması da önemlidir. En az 1 ay süreyle ağır, efor gerektiren hareketlerin yapılmaması gerekmektedir. Ameliyat sonrası meme dokusu ödemli ve şiş görünebilir. Memenin asıl görünümüne kavuşması ortalama 1 seneyi bulabilir. Bunun dışında yara izlerinin daha hızlı iyileşmesi için de en az 1 ay süreyle sigara ve alkol kullanılmaması da önemlidir.

Teşhis ve tedavisi gerçekleştirilen işlemler;

DOKTORLARIMIZ

Profesyonel kadromuz ile konusunda yanınızdayız

Uzmanlarımıza Sorun

Danışma Hattı
0 232 832 99 00
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım