Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı, meme hacmini arttırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Meme implantları, meme dokusu ya da göğüs kaslarının altına yerleştirilerek uygulanır.

Meme Büyütme Ameliyatı Ne için Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, doğuştan gelen, olması gerekenden daha küçük memelere sahip ya da iki memeden birinin diğerinden daha küçük olması gibi durumlarda kadınların tercih ettiği bir uygulamadır. Kadınlarda özgüven problemi yaratan bu durumlarda Plastik cerrahi uzmanından randevu alarak muayene olunabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Memelerinin küçük olduğunu düşünen kadınlarda, vücut hatlarındaki orantısızlığı düzeltmek için meme büyütme ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.
  • Gebelik sonrası memelerde sarkma gibi durumlarda meme kaldırma ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.
  • Memelerin simetrik olmaması durumunda meme boyutunun eşitlenmesi için, meme büyütme ameliyatı yapılabilir.
  • Meme kanseri, doğuştan meme olmaması gibi durumlarda memeyi yeniden oluşturmak için ameliyat yapılabilir.
  • Tıbbi ya da kozmetik nedenlerle meme protezlerinin eskimesi, özelliğini kaybetmesi durumunda meme ameliyatı yapılabilir.

Meme Protez Tipleri Nelerdir?

Meme büyütme için kullanılan meme protezleri şekil, içerik ve yüzey yapısı açısından farklılık gösterebilmektedir. Silikon memeler şekil yönünden damla ve yuvarlak protez, içerik yönünden silikon ya da serum fizyolojik içerikli, yüzey yapısı yönünden ise pürtüklü ya da düz yüzey şeklinde ayrılır.

Meme ameliyatında, meme protezi dışında vücudun kendi yağ dokusundan alınan yağlar da meme dokusuna yerleştirilerek meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme ameliyatı genel anestezi altında yaklaşık 1 buçuk 2 saat süren bir ameliyattır. Meme protezinin yerleştirilmesi için, meme başı çevresi, meme altı, koltuk altı ve göbek çevresi olmak üzere 4 ayrı kesi bölgesi vardır ve bunlardan birinden kesi açılabilir.  Meme başı çevresinden kesi yapıldığında, kahverengi kısım çevresinden ufak bir yara izi ile iyileşmekle birlikte süt kanallarına yakın bir bölge olduğu için, süt kanallarının zarar görmesi riski vardır. Meme altı kesisinde,  süt kanallarına herhangi bir zararı olmadığı için, meme altında ufak bir yara izi ile iyileşme gerçekleşir.

Koltuk altı kesisinde ise meme üzerinde herhangi bir kesi bulunmamakta ve koltuk altından giriş yapılmaktadır. Bu kesiler aracılığı ile meme bezi ya da göğüs kası altında uygun bir cep hazırlanarak meme protezleri bu ceplere yerleştirilir.

Meme protezi   yerleştirilmesi için en uygun ve sağlıklı yer meme altı bölgesinden giriş yapmak, meme başı bölgesi ve koltuk altı bölgesinde bakteri yerleşimi daha fazla olduğu için daha az tercih edilmektedir.

Meme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme ameliyatı sonra   ağrı veya şişlik birkaç hafta sürebilir. Morarma görülebilir. Yara izlerinde zamanla azalma görülebilir ancak tamamen yok olmayabilir.

Ameliyat sonrası meme protezlerine destek sağlamak için sporcu sütyeni veya sıkıştırma bandı kullanılabilir. Gerekli sütyen için doktorun tavsiyesine uygun bir ürün alınabilir.

Ameliyat sonrası birkaç hafta sonra çalışma hayatına geri dönülebilir.

Ameliyat sonrası ağrı kontrolü için hekimin verdiği ağrı kesiciler kullanılabilir.

Ameliyat sonrasında göğüste sıcaklık kızarıklık görülürse veya ateşlenme durumunda enfeksiyon riskine karşı mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Teşhis ve tedavisi gerçekleştirilen işlemler;

DOKTORLARIMIZ

Profesyonel kadromuz ile konusunda yanınızdayız

Uzmanlarımıza Sorun

Danışma Hattı
0 232 832 99 00
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım