Neden Check-up Yaptırmalısınız?

Sağlıklı bir gelecek ve riskleri en az aza indirebileceğimiz bir hayat için, olası sağlık sorunlarının önüne geçebilmek amacıyla, belirli aralıklarla check-up uygulaması yapması gerekmektedir. Check-up uygulaması için kişinin kendini sağlıksız hissetmesi veya bazı hastalık belirtileri göstermesi gerekmez. Kişinin belirli aralıklarla sağlıklılık durumu ile ilgili bilgi almak amacıyla check-up, diğer adı ile “genel sağlık taraması” yaptırması gerekmektedir.

Check-up’ın kapsamı kişinin yaşına, geçmiş hastalık öykülerine, genetik yatkınlıklarına göre değişebilmektedir. Check-up sayesinde var olan hastalıkların erken teşhisi sağlanabilir. İleride oluşabilecek hastalıkların riskleri tespit edilebilir.

Tüm bu nedenlerle özellikle 40 yaşından sonra, şu nedenlerle belirli aralıklarla check-up yaptırılması gerekmektedir.
  • Hastanelerin bir hedefinin de kişinin sağlıklılık halinin devamlılığını sağlaması olmalıdır. Herhangi bir rahatsızlık ortaya çıkmadan, oluşma ihtimali yüksek hastalıkların riskleri tespit edilmeli ve kişi buna göre yönlendirilmelidir.
  • Hastalık henüz gerçekleşmeden risklerin yakalanabilmesi için, her yetişkinin yılda 1 kere genel sağlık taraması yaptırması gerekmektedir. Check-up uygulamasındaki süreklilik, geçen yıllarla karşılaştırmaya olanak sağlamakta ve riskler daha kolay izlenebilmektedir.
  • Erken teşhis tüm hastalıklarda önemlidir. Bazı hastalıklarda ise tedavinin seyrini değiştirmesi açısından hayati değerdedir. Yetişkin bireylerin her yıl yaptıracakları check-up’lar bir hastalığın erken teşhisini kolaylaştırmaktadır.
  • Bazı hastalıklar hızlı yayılma göstermekte veya yayıldıktan sonra tedavi süreci zorlaşmaktadır.
  • Bulaşıcı hastalıkların tespiti hem bireyin sağlığı, hem sevdiklerinin sağlığı, hem de halk sağlığı açısından önemlidir.
  • Check-up, sinsice ilerleyerek belirtileri ötelenen ya da fark edilmeyen tansiyon, böbrek hastalıkları, uyku apnesi vb. kronik hastalıkların teşhisini sağlamaktadır. Bu hastalıklara müdahale etmek hayati önem taşımaktadır.
Unutmayın, yetişkinlikten itibaren, özellikle 40 yaşını aşmış iseniz, hiçbir şikâyetiniz olmasa, kendinizi sağlıklı hissediyor olsanız bile yılda 1 kere genel sağlık taraması yaptırmalısınız.

Check-Up Öncesi Hazırlık

Yeme-İçme

Randevu saatinden 12 saat önceye kadar bir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir. Sigara ve kafein içeren gıdaları tüketmemeniz gerekmekte, ancak aşırıya kaçmamak kaydıyla su içebilirsiniz.

Gelmeden önce kahvaltı etmemeli, atıştırmamalısınız.

Check-up randevusundan 24 saat önceye kadar meyve, süt ve süt ürünleri, çiğ sebzeler, baklagiller ve gazlı içecekler tüketmeyiniz. Sakız çiğnemeyin.

Check-up randevusundan 3 gün önceye dek alkollü içecekler içmeyiniz.

Check-up randevunuzdan 48 saat önceye dek kullanmakta olduğunuz takviye bitkisel ilaç ve besin desteklerini kesiniz.

Şayet Check-up’ınızda batın ultrasonu varsa mesaneniz dolu olmalı ve hiçbir şey yememiş olmalısınız.

Sabah aç olarak almanız gereken ilaçları kan testi öncesinde almayınız.

Egzersiz

Eforlu EKG testi uygulaması varsa spor kıyafetlerinizi ve havlunuzu getiriniz.

Ekokardiyografi uygulaması varsa vücudunuza krem sürmemeniz gerekmektedir.

Check-up randevunuzun olduğu gün egzersiz yapmayınız.

Takı vb. sizi engelleyecek giyim eşyaları takmayınız.

Diğer Konular

Eğer hamileyseniz ya da şüpheleniyorsanız hekiminize bildiriniz.

İçtiğiniz ilaçlarla ilgili hekiminizi bilgilendiriniz. Sürekli aldığınız ilaçlar varsa yanınızda getiriniz.

Erteleyin!

Halsizlik, boğaz ağrısı ve ateş gibi enfeksiyona işaret eden belirtileriniz varsa,

Mensturasyon (regl) başladıysa veya içindeyseniz,

Antibiyotik tedavisi alıyorsanız,

3 günden az zaman içinde alkol tükettiyseniz,

Randevunuzu erteleyiniz.-
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara E-Randevu
Biz Sizi Arayalım -