Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı, aşırı kilo alıp verme, gebelik, emzirme ve yaşlanma ile birlikte meme dokusunun aşağıya doğru sarkması sonucu, memenin dikleştirilmesi için yapılan ameliyat yöntemidir.

Meme dikleştirme ameliyatı, memede meydana gelen sarkmaları toparlamak adına yapılan bir ameliyattır. Meme sarkıklığı ile birlikte memede hacim yetersizliği de varsa memeye hacim kazandırmak için meme protezi de eklenebilir. Ya da tam tersi meme sarkması ile birlikte meme büyüklüğünden de şikayet ediliyorsa, dikleştirme yanında meme küçültme ameliyatı da birlikte gerçekleştirilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında, kullanılan tekniğe bağlı olarak ortalama 1-3 saat arası sürmektedir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra bir miktar ağrı ve acı hissi olmakla birlikte, ağrı kesicilerle geçmektedir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra, meme üzerinde ödem oluşabilmekte ve bundan dolayı göğüsler olduğundan daha büyük görünebilmektedir.  Bu durum beklenen bir süreç olup, ortalama 45 gün içinde meme eski görünümüne kavuşmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası kullanılan tekniğe göre meme başı çevresinde veya göğüs çizgisi altında bir miktar iz kalmakla birlikte ortalama 3-6 ay içinde cilt eski rengine dönmeye başlar ve izler zamanla kaybolur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ortalama 1 hafta evde istirahat edilmesi önerilir. Ameliyat sonrası verilen ağrı kesici ve antibiyotikler hekim tarafından belirlenen doz ve süre boyunca özenle kullanılmalıdır. En az 6 ay süreyle memelerin sarkmasını önleyen ve baskı yapmayan sporcu tipi sütyen kullanılması da önemlidir. En az 1 ay süreyle ağır, efor gerektiren hareketlerin yapılmaması gerekmektedir. Ameliyat sonrası meme dokusu ödemli ve şiş görünebilir. Memenin asıl görünümüne kavuşması ortalama 1 seneyi bulabilir. Bunun dışında yara izlerinin daha hızlı iyileşmesi için de en az 1 ay süreyle sigara ve alkol kullanılmaması da önemlidir.

Teşhis ve tedavisi gerçekleştirilen işlemler;

DOKTORLARIMIZ

Profesyonel kadromuz ile konusunda yanınızdayız

Uzmanlarımıza Sorun

Danışma Hattı
0 232 832 99 00
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım