Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde görülen iyi huylu aşırı meme büyümesi olarak adlandırılır. Bebeklik ve yaşlılık dönemlerinde de görülebilen erkeklerde meme büyümesi, en sık ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Jinekomasti, erkeklerde sağlık açısından herhangi bir durum olmamasına karşın, özgüven eksikliği, utanma gibi duygulara yol açabilmektedir. Kendiliğinden geçen bir hastalık olmayıp, cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir.

Jinekomasti Neden Olur?

Erkeklerde jinekomasti, hormonların düzensiz çalışmasından kaynaklı olarak görülebilir. Vücutta testosteron miktarı azalıp, östrojen miktarı arttığı durumlarda jinekomasti meydana gelebilir. Bunun dışında, özellikle erkek bebeklerde doğumdan sonra anneden geçen östrojen nedeniyle büyük memeli doğabilirler. Birkaç hafta içinde bu durum kendiliğinden kaybolur. Ergenlik döneminde hormon düzensizlikleri nedeniyle, yaşlılarda ise 50 – 60 yaş arası erkeklerde sıklıkla gözlemlenebilir. Aynı zamanda kullanılan birçok ilaç da jinekomastiye neden olabilir. Bunlar, prostat kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar, Aids tedavisinde kullanılan ilaçlar, anksiyete ilaçları, kemoterapiler şeklinde sıralanabilir. Yine uyuşturucu alkol kullanımı, kişide görülebilecek tümör, tiroid, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda da jinekomasti görülebilir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde jinekomasti belirtisi, memede şişme, ağrı, hassasiyet veya memeden sıvı gelmesi şeklinde görülebilir.

Jinekomasti Tanısı Nasıl Konur?

Jinekomasti muayenesi öncelikle elle muayene ile meme başı arkasında sert ve ceviz büyüklüğünde bir kitle bulgusuyla teşhis edilir. Meme USG yöntemiyle bu bulgu doğrulanmalı ve tedavi yöntemi buna göre belirlenmelidir.

Jinekomasti Tedavi Süreci Nasıldır?

Jinekomasti tedavisine başlamadan önce hastada hormonal bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır. Tedavi seçenekleri ise jinekomastinin tipine göre belirlenir. Ergenlerde görülen jinekomasti, meme başındaki kahverengi halka altında bulunan      doku diskinin boyutuna göre belirlenir. Disk boyutu 4 cmden küçük olan durumlarda hastalığın kendiliğinden geçmesi beklenir, ancak 4 cmden büyük olması durumlarında ise tedavi uygulanması gerekir. Disk boyutu 6 cmden büyük olması durumunda ise cerrahi müdahaleye başvurulur. Tedaviler hastanın yaşı, hormonal bozukluğunun kaynağı gibi nedenler göz önünde bulundurularak uygulanır.

Cerrahi müdahale ise jinekomastide en etkili yöntemdir ve jinekomastinin boyutu türüne göre tedavide farklı yöntemler kullanılabilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ancak bazı durumlarda lokal anestezi de kullanılarak yapılabilir. Ortalama 2-3 saatlik bir süreyi kapsar.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Jinekomasti ameliyatı sonrası erkeklerde meme bölgesinde şişlik ve ödem görülebilir ama bu durum ilk haftanın sonunda geçer. Ameliyat sonrası kas ağrıları görülebilir ve ilk 3 gün dinlenmek, kol ve omuzları çok fazla hareket ettirmemek iyileşme sürecinin hızlı olması açısından önemlidir. 3 günün sonunda hasta duş alabilir, çalışıyorsa işine dönebilir. Jinekomasti ameliyatı sonrası jiekomasti korsesi kullanılması oldukça önemlidir. Ameliyattan hemen sonra ve doktorun belirlediği süre boyunca düzenli kullanılması iyileşme süreci için oldukça önemlidir.

Teşhis ve tedavisi gerçekleştirilen işlemler;

DOKTORLARIMIZ

Profesyonel kadromuz ile konusunda yanınızdayız

Uzmanlarımıza Sorun

Danışma Hattı
0 232 832 99 00
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım