BİLGİ VE RANDEVU FORMU

Bilgi ve randevu için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Kolonoskopi

Kolonoskopi, kalın bağırsak ve rektumda oluşan rahatsızlıkların incelendiği endoskopik bir işlemdir. Kolonoskopi, ucunda bir ışık kaynağı ve bir görüntüleme cihazı olan, uzun bükülebilir bir aletle rektum ve bağırsağın görüntülendiği bir yöntemdir. Özellikle bağırsak polipleri ile kanser gibi önemli hastalıkların tanı ve tedavisinde sık kullanılan bir yöntemdir. Şüphe duyulan bir durum görülürse, o kısımdan doku örneği alınarak ya da görüntüleme işlemi sırasında karşılaşılan poliplerin çıkarılması için de kullanılan kolonoskopi yöntemi, aynı zamanda bir tedavi yöntemidir.

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Kolonoskopiden önce hastaya, rahatlaması için ağrı kesici ilaçlar verilir. Hastanın solunumu, nabzını takip etmek elektrotlar bağlanır. Hastanın muayene masasına yatırılmasıyla birlikte dizlerini göğsüne çekmesi istenir. Bu pozisyonda hekim kolonoskopi cihazını makata yerleştirir. Kolonoskop cihazının ucundaki kamera sayesinde görüntüleme işlemi yapılır. Bazı durumlarda, bağırsakların daha net ve ayrıntılı şekilde görüntülenebilmesi için, bağırsaklara karbondioksit gazı verilerek, bağırsak şişirilir. Bu noktada hekim gerekli görürse, kolonoskop cihazında yer alan özel aletlerle doku örneği alıp biyopsi yapabilir ya da kalın bağırsak duvarında polip görülmesi durumunda bu oluşumları cihaz yardımıyla çıkarabilir. Kolonoskopi süresi yapılan işleme göre değişiklik gösterse de ortalama 15 ile 60 dakika arası sürebilir.

Kolonoskopi Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hastadan öncelikle kronik bir hastalığı var ise diyabet, kalp şeker gibi rahatsızlıklar bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi alınır. Kolonoskopiden bir gün önce katı gıdalar tüketilmemesi gerekmektedir. Kolonoskopi işleminden bir gün önce gece yarısından önce bişey yenip içilmemelidir. Hazırlık aşamasında ise, bağırsakların temizlenmesi için bazı ilaçlar verilebilir ya da lavman yapılabilir.

Kolonoskopi Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kolonoskopi sonrası hasta yaklaşık 1 saat kadar gözlem altında tutulur ve hastaneden çıktıktan sonra da 1 gün boyunca istirahat etmesi önerilir. Hasta bir süre kendini şişkin hissedebilir ve gaz sancıları olabilir. Dışkılamada bir miktar kan görülmesi normaldir ancak kanamanın fazla olması durumunda mutlaka hekime başvurulmalıdır. Kolonoskopi sonrası hasta normal beslenme düzenine geri dönebilir.

Kolonoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kolonoskopi bağırsaklarda olası herhangi bir rahatsızlığın teşhisinde kullanılan bir yöntemdir ve aşağıdaki durumlarda kolonoskopi yapılması istenebilir.

  • 50 yaş üzerindeki kişilerde
  • Makattan kan gelmesi durumunda
  • Birinci derece yakınında bağırsak kanseri ya da polibi görülmesi durumlarında
  • Radyolojik görüntülemede şüpheli bir durumun varlığında
  • Nedeni belli olmayan karın ağrısı ve kilo kaybı durumlarında
  • Kronikleşen ishal ya da kabızlık durumlarında,     
  • Nedeni açıklanamayan demir eksikliği ve kansızlık durumlarında,
  • Tanısı konmuş kolon kanseri vakalarının takibi
  • Bağırsakta varolan poliplerin çıkarılması için
  • İltihaplı ve kronik bağırsak hastalıklarında kolonoskopi başvurulan yöntemler arasındadır.
×
Sizi Arayalım!