Tüp mide ameliyatı tıptaki adıyla Sleeve Gastrektomi, obezite tedavisinde tercih edilen etkili bir yöntemdir. Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen bu yöntem sayesinde hastaların açlık hissi büyük oranda azaltılır. Ameliyat, genel anestezi altında kapalı teknik ile gerçekleştirilir.

Genel cerrahi doktorlarımız yıllardır sayısız obezite ameliyatları ile hastaların yaşam kalitelerini artırmıştır. Son derece etkili olan bu yöntem, en çok tercih edilen obezite tedavilerinden biridir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Ameliyat öncesi hastalara genel anestezi uygulanır. Operasyon 45 dakika ile 1 buçuk saat arasında değişiklik gösterebilir. Tüp mide ameliyatı, mide bölgesinde açılan ufak bir delikten midenin yemek borusuna kadar tüp şekline getirilmesi ile sonuçlanır. Bu işlem sırasında midenin %75-80’lik kısmı çıkarılır. Midenin küçülmesiyle birlikte gıda alımının azalması amaçlanır.

Midedeki iştah hormonunun salgılandığı fundus bölgesi çıkarıldığı için ameliyat sonrası iştah hissi azalır. Rezervuar bölgesinin çıkarılması ile gıdaların bağırsağa geçişi daha hızlı olur ve tokluk hormonu erken salgılanır. Böylece hastalar yemek yedikten kısa bir süre sonra tokluk hissini yaşar.

Ameliyat Sonrası

Tüp mide ameliyatı sonrası hastalarımızda özellikle ilk 3 ay boyunca hızlı bir kilo verme görülür. Hızlı kilo verdiğini gören hastalar egzersizleri bırakma eğilimi gösterebilirler. Eğer egzersiz ve sağlıklı beslenme önerileri dikkate alınmazsa ilerleyen dönemlerde kilo verme hızı düşeceği için ameliyattan alınan verimde gerileme görülecektir.

Ameliyat sonrası zayıflama aşamaları kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuda kişinin çevresindeki etkenler de son derece önemlidir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan kişiler, 1-2 yıl içerisinde fazla kilolarının yaklaşık %80’lik kısmından kurtulurlar.

Avantajları

Mide küçültme ameliyatı ile oldukça hızlı sonuç alınmaktadır. Hızlı sonuç verdiği için hastaları kilo verme konusunda motive eder. Etkisi azalarak da olsa uzun süre devam eder. Basit bir işlem olduğu için riskleri azdır ve iyileşme çabuk olur.

Ameliyat kapalı olarak gerçekleştirildiği için iyileşme süreci hızlı olacaktır. Ayrıca hastalar, 1-1 buçuk yıl sonra zayıflama süreci azaldığında başka bir obezite ameliyatı olabilirler.

Teşhis ve tedavisi gerçekleştirilen işlemler;

DOKTORLARIMIZ

Profesyonel kadromuz ile konusunda yanınızdayız

Uzmanlarımıza Sorun

Danışma Hattı
0 232 832 99 00
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım