Konjestif Kalp Yetmezliği

Konjestif kalp yetmezliği, kalp kaslarının zayıflaması sonucu kalbin işlevinde bozukluklar meydana gelmesidir. Kalpteki bu rahatsızlık, vücudun ihtiyacı olan miktarda kan pompalanmasını engeller. Bu durum diğer organlara da zarar verir. Akciğerlerde sıvı birikimi, vücudun farklı bölgelerinde ödem, karında şişme gibi etkiler görülebilir.

Kardiyoloji doktorlarımız, hastaların belirtilerini dikkate alarak gerekli tetkikleri uygular. Kalp rahatsızlığını tetikleyen etkenleri değerlendirerek diğer tıbbi birimlerle kordine çalışabilir.

Konjestif Kalp Yetmezliği Neden Olur?

Kalp yetmezliği, bazı hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlar genellikle koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, idiyopatik kardiyomiyopati gibi rahatsızlıklardır. Yaş faktörü ve sağlıksız yaşam biçimi de kalp yetmezliğinin nedenleri arasındadır.

Kalp hastalıkları arasında sıkça karşılaşılan konjestif kalp yetmezliği, hasarlı kalp kapakçıklarından kaynaklanabilir. Düzensiz kalp atışları, tiroid hastalığı, doğuştan kalp rahatsızlığı gibi birçok sebep eklenebilir. Öncelikle altta yatan hastalıklar tedavi edilir ya da kontrol altına alınır.

Belirtileri

Konjestif kalp yetmezliği belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kalp yetmezliğine neden olan etkenlere bağlı olarak belirtiler ortaya çıkar. Hastalarda aşağıdaki belirtilerden birkaçı ya da daha fazlası görülebilir;

  • Basit egzersizlerde zorlanma

  • Mide bulantısı, iştah kaybı

  • Göğüs bölgesinde ağrı

  • Nefes almada zorluk

  • Düzensiz kalp atışı (aritmi)

  • Vücudun farklı bölgelerinde şişlik (ödem)

  • Anormal balgam

  • Geceleri sık idrara çıkma

  • Sürekli uyku hali

  • Boyun damarlarında belirginleşme

Tanı

Konjestif kalp yetmezliği tanısı için hasta hikâyesi, fizik muayene, laboratuvar testleri, göğüs röntgeni, EKG gibi tetkikler kullanılır. Ekokardiyagram ile kalpteki ses dalgalarına bakılarak kalbin detaylı incelemesi yapılır. Erken teşhis edildiğinde hastalığın ölümcül etkileri büyük oranda azaltılır ve kontrol altına alınabilir.

Tedavi

Kalp yetmezliği tedavisi için uygulanacak yöntem belirlenirken hastalığa neden olan etkenlere bakılır. Kalp kapakçığında sorun olduğunda kalp kapakçığı değişimi ya da onarımı gibi operasyonlar yapılır. Kalp pili, kalp nakli, stent, balon operasyonları da söz konusu olabilir. Eğer hastalık erken dönemde teşhis edilirse yaşam kalitesini yükseltmek için öneriler ve ilaç tedavileri uygulanabilir.

Teşhis ve tedavisi gerçekleştirilen işlemler;

DOKTORLARIMIZ

Profesyonel kadromuz ile yanınızdayız

 

Sizi Arayalım

Danışma Hattı
0 232 832 99 00
-
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara E-Randevu
Biz Sizi Arayalım -
;