Uyku Bozuklukları

Uyku bozuklukları, uykuda konuşma, yürüme, karabasan görme, aşırı uyuma ya da hiç uyuyamama gibi sorunlar için kullanılan genel bir tanımdır. Bunlar, hastanın günlük aktivitelerini ve yaşam kalitesini ciddi oranda etkiler. Uyku sorunları, bazen çeşitli rahatsızlıklar sonucu gelişse de genellikle psikolojik kökenlidir.

Hastaların birçoğu geceleri yatakta dönüp duruyorum, saatlerce uyuyamıyorum gibi söylemlerde bulunur. Aynı zamanda sabah uyanmada sorun yaşar ve çalışma hayatında sıkıntı çekerler. Çok uzun süren uyku bozuklukları için bir psikiyatriste gidilmesi faydalı olacaktır.

Uyku Bozukluğu Çeşitleri

Uyku bozukluğu farklı rahatsızlıklardan kaynaklanır. Ancak hepsinin ortak noktası uyku kalitesini olumsuz yönde etkilemesidir. Şimdi en sık görülen uyku bozukluklarından bahsedelim;

Uyku apnesi: Uyuyan kişi nefes almayı keser (yaklaşık 1 dakika) ve kişi derin bir nefes alabilecek süre boyunca uyanık kalır. Uyku apnesi olan kişi bu durumu fark etmeyebilir. Gecede 100’lerce kez tekrar edebilir. Hasta, uyku ile uyanıklık arasında gidip geldiği için uykudan faydalanamaz.

İnsomnia: Uykuya dalma ya da uykuya devam etme konusunda sorun yaşayan insanlarda insomnia rahatsızlığından söz edilebilir. Bu uyku bozukluğu için ilaç tedavisi yerine psikolojik tedavi tercih edilir. Çünkü ilaçların yan etkileri olabildiği gibi uzun süre kullanımda hastada bağışıklık sağlayacaktır.

Narkolepsi: Ani ve çok yoğun bir uyuma isteği ile kendini gösteren bir uyku bozukluğu çeşitidir.

Uykuda konuşma: Uykunun N3 evresinde görünen, genellikle genetik faktörlü bir rahatsızlıktır.

Uyurgezerlik: Uykuda konuşma gibi uyurgezerlik de N3 evresinde görülür ve bu rahatsızlıkta genetik etkenler büyük rol oynar.

Uyku felci:Uyku felci ya da halk deyimi ile karabasan görme durumu korkutucu bir uyku bozukluğu çeşitidir. Birçok insan uyandığını ama konuşamadığını, bu sırada da bazı şeyler gördüğünü söyler. Bazıları üzerinde bir ağırlık olduğunu hisseder.

Uyku Testleri

Rahatsızlığın şiddetine göre doktorunuz hastanede uyku testi yapılmasını isteyebilir. Bu testler genellikle gece uykusunda yapılır. Hastanın vücudunda farklı bölgelere cihazlar bağlanır. Burun, göğüs kafesi ve karın bölgesine takılan algılayıcılar ile solunum durumu takip edilir. Parmaktan kan oksijen düzeyi, bacaklardan ise bacak hareketleri takip edilir. EKG ile kalp ritmi incelenir.

Uyku testi sonucunda hastanın hangi durumlarda uykudan uyandığı, uyku aşamasında vücudundaki değişiklikler, uyanmayı tetikleyen unsurlar tespit edilebilir. Gece uykusunda bir sorun görülmediği halde günsüz aşırı uyku hali yaşayan hastalara gündüz uyku testi de uygulanabilir.

Tedavi Yöntemleri

Uyku bozuklukları türlerine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Öncelikle ilaç tedavisi gerekli olup olmadığı belirlenir. Uyuyamama ya da aşırı uyuma durumlarında depresyon, stres, kaygı bozukluğu gibi etkenler düşünülür. Psikolojik tedavide, uyku bozukluğu altında yatan sebepleri tespit etmek ve olumsuz etkenleri ortadan kaldırmak amaçlanır.

Teşhis ve tedavisi gerçekleştirilen işlemler;

DOKTORLARIMIZ

Profesyonel kadromuz ile yanınızdayız

Sizi Arayalım

Danışma Hattı
0 232 832 99 00
-
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara E-Randevu
Biz Sizi Arayalım -