Koronavirüsün İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Koronavirüsün İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Çin’in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve Covid-19 adı verilen salgın insanlığı psikolojik açısından fazlasıyla olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Sosyal mecraların sıklıkla kullanılması ve kişilerin koronavirüs hakkında doğru yanlış birçok bilgiye maruz kalması kişilerin psikolojik olarak etkilenmesine sebep oldu. Koronavirüs ile ilgili yazılan yazılar, paylaşılan görseller stres, korku, endişe ve paniğe yol açarken olumsuz düşüncelerin, beslenme sorunlarının ve fobilerin artmasına sebep oluyor. Bu sebeple koronavirüs sadece enfekte olan kişileri değil aynı zamanda bizlerin de psikolojilerini etkiliyor.

Kalabalıklardan uzaklaşmak, toplu taşımayı kullanırken yaşanan tedirginlik, işine odaklanamamak, sürekli olarak doğruluğunu bilemediği çok fazla bilgiye maruz kalmak kişileri olumsuz etkiliyor. Koronavirüs salgınına yakalanmamak için zorunlu ihtiyaçlar dışında evden çıkmamaya dikkat ediliyor. Günlük rutinlerinin dışında hayat süren insanlar bu yeni ve tehdit içeren durum karşısında soru işaretleri ve belirsizliklerle yaşıyor.

İş hayatlarımız etkileniyor, eğitim ve sosyal hayatlarda ciddi değişiklikler yaşanıyor.

Koronavirüste Panik Yapılmayın

Olumlu düşünmek istersek yaşanan bu korku koronavirüs hakkında daha çok bilgi edinmemize, salgına yakalanmamak için önlemler almamıza, kendimizi ve çevremizi korumamıza yol açıyor. Bu sebeple daha çok araştırıyor ve öğreniyoruz.

Endişenin yüksek olduğu bu zamanlarda hayatlarımızı etkileyen belirsizlikler bulunuyor. Koronavirüsün şu an için tedavisinin bulunamaması ve dolayısıyla ölümlerin hızla artması ve ülkemizde yaşanan can kayıpları ölüm korkusunu akıllara getiriyor.

Koronavirüs Psikolojimizi Etkilememesi İçin Neler Yapmalıyız?

Koronavirüs salgınına karşı panik yapmaktan ziyade mevcut durumu kabullenmeli ve bilinçlenmeliyiz. Bilgi kirliliğinin kişilerde daha fazla korku yarattığı biliniyor. Bu sebeple koronavirüs hakkında bilgilenmek için Sağlık Bakanlığı web sitesini ziyaret etmeliyiz. Sağlığımıza ve kişisel hijyenimize dikkat etmeliyiz.

Yanımızda küçük boyutlardaki cep dezenfektanlarından ve maske bulundurmalıyız.

Öpüşme ve tokalaşmadan kaçınmalıyız.

Çevremizdekilerle olumsuz şekilde konuşmaktan kaçınmalı ve birbirimizi etkilememeliyiz.

Koronavirüs Psikolojimizi Olumsuz Yönde Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Televizyon, sosyal medya, whatsapp gruplarında görülen kaygı ve endişe içeren içerikler bağışıklık sistemimizi zayıflatır, psikolojimizi olumsuz yönde etkiler. Bağışıklık sistemimizin zayıflaması ise bizi hastalıklara yakınlaştırır. Bizi ve çevremizi etkileyen bu tarz yazı, video ya da görüntülerden korunmak stresle daha kolay başa çıkabilmemizi sağlar.

Koronavirüs sebebiyle sürekli evde olma durumu, özgürlük alanlarımızın kısıtlanması, iletişimin eski yoğunlukta olmaması, sevdiklerimizden uzak olmak, fiziksel temasın ortadan kalkması gibi durumlar bizi daha öfkeli ve gergin yapabilir.

Koronavirüs Psikolojimizin Etkilenmemesi İçin İletişimimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?

Konuşmak fiziksel temas dışında karşımızdaki kişi ya da kişiler ile iletişim kurmamızı sağlar. Duygularımızı aktarmamızı mümkün kılar. Koronavirüsün hayatlarımızı derinden etkilediği şu zamanlarda aile içerisinde duygularımızı paylaşmak bizleri rahatlatacaktır.

Koronavirüs Çocuklarımızın Psikolojisi İçin Neler Yapabiliriz?

Koronavirüs salgını sebebiyle evlerimizden çıkamadığımız bu zamanlarda konuşmak bizlere iyi gelecekken çocukların duygularını da anlamak ve buna göre konuşmak, oyunlar oynamak ve çeşitli aktiviteler yapmak süreci olumlu bir yöne çevirecektir.

Birlikte zaman geçirirken çocuklarımızın derslerden kopmayacak şekilde alışkanlıklarına devam etmelerini sağlamalıyız. Online olarak aldıkları dersler dışında belirli saatleri ders çalışma saati olarak belirleyebiliriz.Koronavirüs salgınından korunurken yapacağımız planlamalar ile zamanı çocuklarımız için değerli kılabiliriz.

Ev İçerisinde Nasıl Zaman Geçirebiliriz?

Koronavirüsün derinden etkilediği dünyamızda kendimize yeni rutinler oluşturarak psikolojimizin mümkün olduğunca olumsuz etkilenmemesini sağlamalıyız. Normalde yoğunluğumuzdan dolayı hayal edipte yapamadığımız düşüncelerimiz vardır. Bu konuda iyimser bir düşünce ile kendimizi geliştirmek, dinlenmek ya da bir süredir vakit bulamadığımız için yapamadıklarımıza odaklanabiliriz. Çok kolay olmasa da yapabileceğimiz şeyler ile evde kaldığımız süreci verimli bir şekilde değerlendirebiliriz. Kitap okumak, yemek yapmak, spor yapmak, film izlemek, resim yapmak vb. etkinlikler ile zamanımıza değer katabiliriz.

Kişilerde Ortaya Çıkabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Koronavirüsün kişilerin günlük rutinlerini derinden etkileyip farklı psikolojik rahatsızlara sebep olabileceği biliniyor. Salgın sırasında kişilerde panik bozukluk, agorafobi  ( kalabalık alan ) klastro fobi ( kapalı alan ) depresyon, anksiyete ( kaygı,endişe)  ve obsesif-kompülsif bozukluk ( takıntı ) rahatsızlıkları gelişebilir.

Panik bozukluk; birçok belirtisi bulunan bu hastalık, aniden ortaya çıkar ve ara ara tekrarlayıp kişiye yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri yaşatabilir.

Agorafobi; kişinin evden çıkmakta zorlanması, kalabalık ortamlarda bulunmak istememesi, tünele girmekte, sinema veya tiyatroya gitmekte sıkıntı yaşayıp asansör ve uçağa binmekten korkması olarak görülebiliyor.

Klestro fobi;Sosyal anksiyete olarak da adlandırılan bu durumda kişi yeni bir ortama girdiğinde kaygı yaşar, sıkıntı duyar ve endişelenir.Kendini ifade etmede yaşadığı sıkıntıda bu durumlara eşlik eder.

Depresyon;kişinin beyninin etkileyen bir rahatsızlıktır. Kişinin kendisinin üstesinden gelebileceği bir durum değildir. Duygu, düşünce ve davranışlarda ortaya çıkan bozukluklar ölerek belirtiler verir.

Anksiyete; huzursuzluk, sıkıntı, yerinde duramama, uyku bozukluğu gibi durumlarda görülebiliyor ve kişinin yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor.

Obsesif-kompülsif bozukluk; kişiler saplantılarının ve takıntılarının manasız olduğunun farkına varabilirler ve kendilerini bu durumlardan uzaklaştıramazlar.

Koronavirüs hastalığı devam ederken evlerimizde geçirdiğimiz zamanlara değer katmalı, mümkün olduğunca stres ve sıkıntıdan uzaklaşarak bu dönemleri sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde atlatmalıyız.

Kişilerin belirtilen rahatsızlıklara karşı alacakları önlemler dışında herhangi bir sağlık problemi yaşamaları durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir.

×
Sizi Arayalım!