BİLGİ VE RANDEVU FORMU

Bilgi ve randevu için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Konjenital Cerrahi (Açık / Kapalı)

Konjenital, kişilerin anne karnında veya doğum sırasında oluşan hastalık ve komplikasyonlarına verilen genel bir isimdir. Konjenital kalp hastalığı ise gebelik esnasında kalbin veya ana kan damarının gelişiminde sırasında oluşan bir yetersizlik sonucu ortaya çıkmaktadır.  Kulakçıklar ya da karıncıklar arasında delik, kalpten çıkan damarlarda darlık, kalpten çıkan büyük damarlar arasında açıklık ya da damarların kalpten ters çıkması şeklinde olabildiği gibi morarma ile belirti veren daha karmaşık kalp hastalıkları da görülebilmektedir. Ortalama 1000 bebekten 8’inde görülen bu doğumsal problem, medikal ve cerrahinin günümüzde önemli yol kat etmesiyle konjenital kalp hastası bebeklerin yetişkin yaşa gelebilmesi ve sağlıklı olması mümkün olmuştur.

Her 1000 bebekten 5’inde kardiyolojik takip gerektiren konjenital kalp rahatsızlıklarının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, gebelik sırasında çeşitli faktörlerle tetiklendiği bilinmektedir.

 • Hamilelik döneminde geçirilen çeşitli enfeksiyonlar,
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı,
 • Annenin diyabetik olması,
 • İlaç kullanımı,
 • Röntgen ışınına maruz kalınması,
 • Akraba ilişkisinden gebe kalınması
 • Bebeğin down sendromlu olması gibi durumlar bebeğin kalbinde anomali gelişmesine neden olabilmektedir.

Anne Karnında Tanı Konulabilir mi?

Anne karnındaki bebeğin kalp sağlığını incelemek için fetal ekokardiyografi tetkiki uygulanmaktadır. Bu tetkik ile anne karnındaki bebeğin kalbi incelenir ve doğumsal (konjenital) kalp rahatsızlığı olup olmadığı, bebeğin kalbinde ritim bozukluğu olup olmadığı tespit edilebilir. Bebeğin kalp sağlığından şüphe duyan doktorlar, erken tanı için 18. haftadan itibaren bebeğe tetkik uygulayabilir ve sonuçlarını alabilir.

Yenidoğan Bebekte Konjenital Kalp Hastalığı Bulguları

Yenidoğan bebeklerde kalıtsal kalp hastalığı olup olmadığı, doğum anından itibaren bebekte görülen çeşitli anormal durumlarla kendini belli eder. Bunların başlıcaları ve en belirginleri;

 • Morluk saptanması,
 • Hızlı solunum yapma
 • Nefes alıp vermede güçlük,
 • Çabuk yorulma,
 • Alt solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık,
 • Gelişim geriliğidir.

Yaş alan çocuklarda ise bu bayılma ve göğüs ağrısı olarak da görülebilir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçı görülen bebeklerin en kısa zamanda uzman bir kardiyologa görünmeleri gerekmektedir.

Konjenital Cerrahi Ameliyatları

Konjenital kalp cerrahisinde uygulanan ameliyat yöntemleri açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Açık konjenital kalp ameliyatında kalp odacıklarının açılması ve içerisindeki sorunun onarılması gerekmektedir. Kalp odacıklarının açılması için kardiyopulmoner bypass makinesi kullanılarak kalp-akciğer işlevleri devam ettirilir.

Kapalı konjenital kalp ameliyatlarında ise kardiyopulmoner bypass makinesi kullanılmasına gerek duyulmaz ve kalp- akciğer görevlerine devam eder. Kalp odacıkları açılmadan uygulanan yöntemde, göğüs kafesi açılarak kalbin onarımı gerçekleştirilir.

Konjenital Kalp Ameliyatı Uygulanan Hastalıklar

Konjenital kalp ameliyatı uygulaması gerektiren hastalıkları ‘morarma olan kalp hastalıkları’ ve ‘morarma olmayan kalp hastalıkları’, olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Siyanoz (Morarma) Görülmeyen Kalp Hastalıkları;

Kalp yetersizliği bulgularını ön plana çıkaran ‘morarma olmayan kalp hastalıkları’; genel itibariyle kalpte delik, damar ya da kapakçıklarda darlık veya bozuklukların işaretçisidir. Morarma olmayan kalp hastalıkları şunlardır;

 • Patent Duktus Arteriozus (PDA): Doğumdan birkaç saat sonra kapanması gereken iki büyük damar arasındaki bağlantının kapanmaması sonucu kalbin sol tarafında yüklenme görülür ve akciğer atardamarında basınç yükselir. Kateter ve tıbbi cihazlar yardımıyla kapatılır veya kapalı kalp ameliyatı ile müdahale edilir.
 • Atriyal Septal Defekt (ASD): Kalbin iki kulakçığı arasında büyük bir delik olmasıdır. İlerleyen dönemde çocukta kalp yetersizliği, kalp ritminde düzensizliğe sebep olabilmektedir. Açık kalp ameliyatı ile delik kolayca kapatılabilir.
 • Ventriküler Septal Defekt (VSD): Kalbin iki karıncığı (ventrikül) arasındaki bölmede bir delik bulunması ve buna bağlı olarak kalp normalden fazla çalışmak zorunda kalıyor, bu da ilerleyen zamanda kalp büyümesine sebep olabiliyor. Tedavi için kalp ameliyatı olunması gerekiyor. Bazı durumlarda delikler küçükse ameliyat gerekmeden kendiliğinden kapanabiliyor. İlerleyen zamanda kapanmaması durumunda anjiyo veya ameliyat ile kapatılabilir.
 • Atriyoventriküler Septal Defekt (AVSD): Kalbin ortasında büyük bir delik bulunur. Genellikle Down sendromu ile birlikte görülen bu anomalinin tedavisi ameliyattır. Kalp kapağının ameliyat ile tamiri sonrası tekrar yetersizlik görülebiliyor. Bu durumda ikinci bir cerrahi müdahale gerekli olabiliyor.

Siyanoz (Morarma) Görülen Kalp Hastalıkları;

Normalde oksijenle zenginleşen kan açık renklidir. Nitekim siyanozlu kalp hastalıkları sonucu bebeklerde vücuda pompalanan kan oksijence yetersiz ve koyu renkli bir hal alarak teni mor gösteriyor. Morarma hastalığa ve hastalığın derecesine göre çeşitlilik gösterebiliyor. Morarma görülen hastalıklar şunlardır;

 • Fallot tetralojisi (TOF): Kalbin iki karıncığı arasında geniş bir delik bulunur ve oldukça yaygın bir doğumsal hastalıktır. İleri derecede görülmesi durumunda bebeğe akciğere giden kan akımını artırmak için şant ameliyatı uygulanabiliyor, çocuğun büyümesi ve gelişmesi mümkün hale geliyor. Akciğer atardamarı yeterince geliştiğinde ilk düzeltme ameliyatı uygulanarak hastalığın tedavisi sağlanıyor.
 • Pulmoner Stenoz (PS): Kalbin kasılmasıyla kanın akciğere geçişini sağlayan kapakçıkta darlık görülmesidir. Sadece pulmoner kapakta görülen darlık balon valvüloplasti yöntemi ile giderilebiliyor. Bazı durumlarda ise açık kalp ameliyatı ile darlığa neden olan doku çıkarılıyor, yama ile genişletme yapılıyor.
 • Büyük Arterlerin Transpozisyonu (TGA): En sık görülen ve tedavisi büyük önem taşıyan doğumsal kalp anomalisidir. Bu hastalıkta kalpten çıkan büyük damarlar yer değiştirmiş durumdadır. Bu da bebeğin hayati risk taşımasına neden oluyor. İlaç tedavisi, kateter yoluyla kulakçıklar arası delik açma veya ameliyat yöntemleriyle tedavi sağlanabiliyor.
 • Triküspit Atrezisi (TA): Sağ kulakçık ile sağ karıncığı birbirinden ayıran kapağın gelişmediği ve kan akışının gerçekleşmediği anomalidir. Fontan ameliyatı ile tam bir tedavi sağlanabiliyor.
 • Pulmoner Atrezi (PA): Akciğer atardamarının kapağının oluşmadığı ve tedavisi hayati önem taşıyan konjenital rahatsızlıktır. Erken tedavide ilaç kullanılanarak düzelme sağlanabiliyor. Bunun yanı sıra ameliyatla da bir damar bağlantısı oluşturulabiliyor.
 • Trunkus Arteriozus: Kalpten sadece tek bir atardamar çıktığı kalp anomalisidir. Bu atardamar aort ile akciğer atardamarına ayrılır. Erken dönemde kalp yetersizliği ve hipertansiyona neden olabiliyor. Bebeklik döneminde ameliyat olunması gerekiyor. Ameliyat ile deformasyon düzeliyor, yapay bir damar kullanılıyor.
 • Total Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi (TAPVD): Akciğerde kan göllenmesine ve akciğer atardamarında basınç artışına sebep olan bir hastalıktır. Bebeklik döneminde deformasyonun ameliyat ile tamir edilmesi gerekiyor.
 • Hipoplastik Sol Kalp Sendromu (HLHS):  Kalbin sol tarafında gelişim geriliği görülen hastalıktır. Doğumda normal görülen bebeğin ten zamanla kül rengine döner. Tedavi edilmezse bebek hayatını kaybedebilir. Bir dizi ameliyat veya kalp nakli ile tedavi edilebiliyor.

Konjenital kalp rahatsızlıklarının bazılarında kapalı veya açık kalp ameliyatına gerek duyulmadan tedavi sağlanabiliyor. Kalp rahatsızlığı görülen hastalara küçük kesilerden kalp ameliyatı uygulanabildiği gibi bazı rahatsızlıkların tedavisinde kateter takılması yeterli olabiliyor.

Küçük kesilerle yapılan kalp ameliyatlarında genellikle öğsün sağ tarafından 5 ila 7 cm’lik kesiler açılarak kalbe ulaşılıyor. Kulakçıklar arası delikler (ASD), bazı karıncıklar arası delikler (VSD), mitral ve triküspit kapak anomalileri, Parsiyel AVSD gibi rahatsızlıklar bu yolla tedavi edilebiliyor.

Kateterizasyon yoluyla uygulanan yöntemler tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Balon Septostomi (TGA gibi kalp anomalililerinin tedavisinde)
 • Valvotomi (Kalp kapağı veya kalp damarı daralmalarında)
 • Kalp Kapağı Takılması (Yetersiz kalp ve akciğer damar kapağı değişiminde)
 • Coil Embolizasyon ve Şemsiye Uygulaması (Bazı kalp delikleri ve damar açıklıklarında)
 • Elektrofizyoloji ve Ablasyon (Ritim sorunlarında)
×
Sizi Arayalım!