Minimal invaziv bypass, koroner kalp rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanan kapalı bir cerrahi operasyondur. Ülkemizde sık görülen koroner kalp hastalığı sonucu hastalarda göğüs ağrısı, efora bağlı nefes darlığı ve kalp krizi görülmektedir. İnsan yaşamını tehdit eden, hayat kalitesini düşüren bu rahatsızlığın giderilmesi için geleneksel yani açık bypass ameliyatlarının yanı sıra minimal invaziv bypass ile ufak bir kesikten, kemiklere zarar vermeden operasyon gerçekleştirilebilmektedir.

Minimal İnvaziv Bypass Nedir?

Minimal invaziv bypass, kalbi durdurmadan, fonksiyonları devam ederken koltuk altında ya da sol meme altında açılan 7 cm’lik bir kesiden yapılan bir koroner bypass ameliyatıdır. Hiç bir kemiğe zarar vermeden kaburgalar arasından ilerleyen mikro kameralar ve endoskopik cerrahi tekniği ile göğüs ön kemiğinin boydan boya açılmasına gerek kalmaz. Bu da hasta için oldukça büyük bir artıdır. Minimal invaziv bypass, gelenek yani açık bypass ameliyatına göre birçok avantaja sahip, cerrahlar tarafından da sıkça tercih edilen bir operasyondur. Özel tıbbi araçlar yardımıyla, bölgeye minimum hasar vererek yapılan uygulama boyunca kalbin görevine devam etmesi de minimal invaziv bypass’ı tercih edilir kılmaktadır.

Minimal İnvaziv Bypass Ameliyatının Avantajları

Minimal invaziv bypass, geleneksel açık bypass ameliyatına göre iyileşme bakımından çok daha konforlu ve hızlıdır. Ameliyat sırasında herhangi bir kemiğe müdahale edilmemesi, geleneksel ameliyatta olduğu gibi göğüsün boydan boya açılmaması hastalara ameliyat sonrasında çok fazla avantaj sağlar. Ameliyatta açılan kesinin küçük olması ve kalbin çalışmaya devam etmesi sebebiyle büyük ölçüde kan ihtiyacı görülmez, kan nakline gerek duyulmaz. Kesilerin küçük olması ameliyat sonrası ağrı görülme ihtimalini de büyük ölçüde azaltır.

Minimal invaziv bypass sonrası hasta erken dönemde ayağa kalkabilir. Geleneksel ameliyatın ardından hastalar uzun süre sırt üstü yatmak zorunda kalırken, minimal invaziv bypass ameliyatı sonrası rahatlıkla istediği pozisyonda yatabilir; ellerini ve kollarını hareket ettirirken sorun yaşamaz. Hastanede geçen 4 - 5 günün ardından hasta taburcu edilir, ortalama 3 hafta sonra hasta rahatlıkla günlük hayatına ve günlük işlerine dönebilir. Ameliyatın ardından hasta uçağa binebilir, araba sürebilir ve emniyet kemeri takabilir.

Geleneksel yöntem de ise göğüs kemiği tekrar kaynayana kadar göğüs darbelere karşı korunur, cinsel ilişkiden kaçınılır ve hareketler kısıtlanır. Minimal invaziv bypass ameliyatı sonrası görünür bir yara oluşmaz, hasta rahatlıkla denize, havuza girebilir. Operasyonunda müdahale için açılan kesi küçük olduğu için ameliyat sonrasında enfeksiyon görülme riski de oldukça düşüktür.

Minimal İnvaziv Bypass Ameliyatı Kimler İçin Uygun Değildir?

Minimal invaziv bypass ameliyatı her ne kadar koroner kalp hastalarının ilk tercihi olsa da, operasyonun hasta için uygun olup olmadığına uzman cerrahlar karar vermektedir. Yani her hastanın durumu spesifik olarak değerlendirilir ve en uygun koroner bypass yöntemi tercih edilir.

Minimal invaziv bypass ameliyatı çoğunlukla akciğer rahatsızlığı bulunan hastaların tedavisinde tercih edilmez. Bu hastalara genellikle geleneksel bypass ameliyatı yapılır. Bunun nedeni akciğerde meydana gelen yapışıklık durumunun, operasyon sırasında kalbe ulaşmayı ve müdahale etmeyi güçleştirmesidir. Bu nedenle akciğer rahatsızlığı olan hastalara minimal invaziv bypass operasyonu uygulanmamalıdır.

Minimal invaziv bypass ameliyatına engel olacak bir diğer durum ise hastanın aşırı kilolu olmasıdır. Akciğer rahatsızlıklarında olduğu gibi aşırı kilolu hastalarda da benzer bir problemle karşılaşılır. Aşırı kilolu hastalarda, müdahale edilmesi gereken damarlara ulaşmakta çoğunlukla güçlük çekilebilir. Hasta damarlarına ulaşılamadığı bu gibi durumlarda ‘hibrit yaklaşım’ adı verilen yöntemle damarlara ulaşılır ve minimal invaziv bypass operasyonu gerçekleştirilir. Ulaşılamayan damarlara ise stent takılır müdahale edilir.

Teşhis ve tedavisi gerçekleştirilen işlemler;

DOKTORLARIMIZ

Profesyonel kadromuz ile konusunda yanınızdayız

Uzmanlarımıza Sorun

Danışma Hattı
0 232 832 99 00
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım