BİLGİ VE RANDEVU FORMU

Bilgi ve randevu için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Endoskopi

Endoskopi sindirim sisteminde oluşabilecek hastalıkları cerrahi bir müdahale olmadan ağızdan girilerek gerçekleştirilen bir işlemdir. Gastroloji uzmanı vücutta herhangi bir kesi yapmadan yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağında herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını inceler. Kullanılan endoskopi cihazı, ucunda kamera ve ışık bulunan özel bir tüpten oluşur.

Endoskopi Neden Yapılır?

Endoskopi birçok nedenden dolayı yapılabilir. Anormal kanama durumlarında, geçmeyen karın ağrısı, yemek borusu tıkanması, yutkunma zorluğunda, kronik mide bulantısı durumunda, geçmeyen ishal veya kabızlık durumunda, mide ülseri, sebebi belli olmayan kilo kaybı durumlarında, safra kesesi taşları, pankreatit, tümör ve sindirim siteminde görülen farklı rahatsızlıkların araştırılmasında kullanılabilir. Endoskopi, gastroskopi ve kolonoskopi olarak 2 şekildedir; gastroskopide mide ve on iki parmak bağırsağının bir kısmı; kolonoskopide ise kalın bağırsağın durumu incelenir.

Endoskopi Nasıl Yapılır?

Ucunda bir kamera ve ışık kaynağı olan 8-10 mm kalınlığında boru ile sindirim sistemi organlarının görüntülenmesi sağlanır. Kamera sayesinde alınan görüntüler ekrana yansıtılır ve bu görüntüler yardımıyla organların durumu incelenir. Doktor bu incelemede gerekli görürse hastalığın tanısını koyabilmek için parça alabilir. Bunun dışında kanama var ise kanamayı durdurur ya da polip var ise bunları temizler. Üst sindirim sisteminin incelendiği gastroskopi işlemi ortalama 3-5 dakika, kalın bağırsağın incelenmesini sağlayan kolonoskopi işlemi ise 15-20 dakika aralığında sürer. Gastroskopi işleminden önce en az 6 saat hiçbir şey yenmemesi kolonoskopi işleminde ise özel bir ilaç sayesinde en az 2 gün önceden bağırsak temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Endoskopi işlemi sonrası genellikle hastada herhangi bir rahatsızlık hissi görülmez ancak bazı hastalarda birkaç gün boğazda yanma, acı hissi görülebilir. Endoskopi öncesi damar yolundan rahatlatıcı ilaçlar verilebilir. Verilen bu ilaçlar endoskopi sonrasında da hafif uyku hali yaratabilir. İşlemden 48 saat sonra karın ağrısı, kusma, ateş gibi durumlar görüldüğü takdirde doktora gidilmelidir.

×
Sizi Arayalım!