Koroner Bypass Ameliyatı yöntemlerinden biri olan ‘Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatı’; kalbi durdurmadan ve kalp - akciğer pompası kullanmadan gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur. Kalp damarlarındaki kan akımını durdurmadan gerçekleştirilen bu kalp cerrahi yönteminde, kalbin yapısı korunur ve kalbe bağlı vücut fonksiyonları devam ettirilir. Koşullar uygun olduğu sürece doktorlar tarafından öncelikli olarak tercih edilen bu yöntem, açık kalp ameliyatına göre çok daha az risk barındırır.

Çalışan Kalpte ByPass Operasyonu Nasıl Bir Yöntemdir?

Çalışan kalpte bypass operasyonu, kalp atmaya devam ederken özel cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen ve sadece müdahale edilecek bölgedeki hareketliliği azaltarak uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Ameliyat sırasında kalp kan pompalamaya devam eder. Operasyonda ‘greft’ adı verilen kalbe alternatif yoldan kan gelmesini sağlayan damar, sağlıklı koroner arter bölgesine dikilir ve kan akışı sağlar. İşlemin ardından darlık ve tıkanıklık sorunu nedeniyle aksayan kan akışı, direk arterin uç kısmına ulaşır.

Çalışan Kalpte Bypass Operasyonu Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

 • Kalp akciğer pompasını tolere edemeyecek durumdaki,
 • Kalp kasılma fonksiyonları büyük ölçüde azalmış olan,
 • Felç veya geçici (mini) felç geçirmiş,
 • Kronik akciğer rahatsızlığı olan,
 • İleri derece böbrek yetmezliği olan,
 • Yoğun kan sulandırıcıları kullanması yasak olan,
 • Kanser hastası veya kanser atlatmış, kemoterapi görmüş olan,
 • 70 yaş ve üzeri hastalarda özellikle tercih edilen çalışan kalpte bypass operasyonu, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatının Avantajları

Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatı, diğer bypass ameliyatlarına göre hastanın operasyon sürecinde ve sonrasında komplikasyonla karşılaşma riskini minimuma indirmektedir.

Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatı;

 • Kan nakli ihtiyacı ihtimalini büyük ölçüde azaltır. Kalp çalışmaya devam ettiği için çoğunlukla hastaya kan nakli yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Bu da hastayı kanla bulaşabilecek hastalıklardan, reaksiyon oluşma ihtimalinden korur.
 • İleri derece kalp fonksiyon bozukluğu olan hastalarda operasyon sonrasında kalp yetmezliği ve buna bağlı komplikasyonlar oluşabilmektedir. Çalışan kalpte bypass ameliyatı sonrasında hastalarda bu komplikasyonların görülme riski büyük ölçüde azalır.
 • Operasyon süreci diğer ameliyatlara göre daha kısa sürer. Açık kalp ameliyatına kıyasla hasta daha kısa süre anestezi altında olur ve yoğun bakım süreci de büyük ölçüde azalır; daha çabuk taburcu olur.
 • Ameliyat sırasında kan kaybı oldukça azdır. Bu da hastanın ameliyat sonrası daha iyi hissetmesine, daha erken taburcu olmasını sağlamaktadır.
 • Açık kalp ameliyatına kıyasla hasta operasyon sonrası çok daha kısa sürede ayağa kalkar ve kendi işlerini görmeye başlar; uzun süre yatağa bağlı kalmamış olur.
 • Açık kalp ameliyatı sonrasında hastada akciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi organ yetersizlikleri görülme riski büyük oranda azalır.
 • Çalışan kalpte bypass ameliyatı sonrasında zihinsel  fonksiyonlarda bozulma, halüsinasyonlar, ameliyat sonrası delirium gibi nöro-psikiyatrik bozukluklara daha az rastlanır. Hasta gündelik hayatına daha çabuk adapte olur.
 • Ameliyat sonrası karaciğer enzimlerinin yükselmesi, mide ve bağırsak hareketlerinin azalması gibi riskler minimum düzeye iner.

Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatı Sonrası

Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatı ile kalp fonksiyonları korunur ve hasta daha kısa sürede gündelik hayatına döner. Başarılı sonuçlar veren çalışan kalpte bypass ameliyatı, hastanın yoğun bakımda kalma süresini ve solunum cihazına ihtiyaç duyduğu süreyi büyük ölçüde azaltır.

Ameliyat süresince kalp çalışmaya devam ettiği ve gerekli işlevlerini gerçekleştirmeye devam ettiği için dışarıdan kan nakline ihtiyaç duymadığı gibi ameliyat sonrasında da halsizlik, iştahsızlık gibi problemlerle daha az karşılaşır. Çeşitli davranış bozuklukları ve felç riskini büyük ölçüde azaltan çalışan kalpte bypass ameliyatında beyin hasarı riski düşüktür.

Teşhis ve tedavisi gerçekleştirilen işlemler;

DOKTORLARIMIZ

Profesyonel kadromuz ile konusunda yanınızdayız

Uzmanlarımıza Sorun

Danışma Hattı
0 232 832 99 00
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım