Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık Fıtığı Nedir?

Fıtık, vücudun birçok bölümünde ortaya çıkabilen sağlık sorunlarından biridir. Kasık fıtığı, karın duvarında oluşan fıtıkların %90'ını oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, kasıkta bulunan yumuşak dokunun şişliği ile kendini gösterir. Kasık fıtığından dolayı oluşan şişlik genellikle sabahları kaybolurken akşam saatlerine doğru ortaya çıkar. Bazı kasık fıtığı sorunlarında  şişliğe ağrı da eşlik edebilir. Kasık fıtığı, kadınlara oranla erkeklerde 7 kat daha fazla görülür. Kasık fıtığının erkeklerde daha çok görülmesinin nedeni yapısal farklılıktır. Kasık fıtığı riski ilerleyen yaşla birlikte artar. Yapılan araştırmalarda 70 yaş üzerindeki her iki erkekten birinde kasık fıtığına rastlanılmıştır. Ayrıca kasık fıtığının sağ tarafta daha çok görüldüğü ifade edilmektedir. 

Kasık Fıtığı Kimlerde Görülür?

Kasık fıtığı ileri yaşlarda daha çok görülse de bazı etkenlere bağlı olarak gençlerde de görülebilir. Kasık fıtığı oluşumunu tetikleyen pek çok faktör vardır. Bağ dokusu bozukluğu olanlar, şişmanlar, kronik öksürüğü olanlar, kronik kabızlığı olanlar, ağır işlerde çalışanlar ve karın içinde sıvı toplanması olanlarda kasık fıtığı oluşabilir.

Kasık Fıtığı Çeşitleri

Direkt Kasık Fıtıkları : Doğumsal fıtıklardan biri olan direk kasık fıtıkları, kasık kanalının sonradan ve kendiliğinden açılması sonucunda ortaya çıkar. Direk kasık fıtıkları, genellikle çocuklarda ve gençlerde görülen bir durumdur.

İndirekt Kasık Fıtıkları : Adelede oluşan yırtığa bağlı olarak meydana gelen fıtıklardır. Adeledeki yırtıktan dışarı çıkan indirek kasık fıtıkları, direk kasık fıtıklarının aksine ilerleyen yaşlarda ve sporcularda görülür. Ani kilo kaybı, aşırı fiziki zorlanma, kronik öksürük, ıkınma ve yaşlanmaya bağlı olarak adele yırtılması meydana gelebilir.

Femoral Fıtıklar : Femoral delikten çıkan fıtık, diğer fıtıklara kıyasla en az görülen fıtık çeşididir. Erkeklere kıyasla kadınlarda daha çok görülür.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığının en görünür belirtisi kasıktaki şişliktir.  Şişlik ayaktayken daha çok belirgin hale gelirken yatar pozisyonda hafifler ve kaybolur. Kasık fıtığı farklı büyüklüklerde olabilir. Belli belirsiz kabarcık şeklinde fıtıklara rastlanılabildiği gibi yumru büyüklüğünde şişliğe de rastlanılabilir. Kasık fıtığı rahatsızlığında öksürme, ıkınma ve hapşırma sonucunda kasık bölgesinde ağrı meydana gelebilir. Genellikle hareket sırasında kasık bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissi görülür. Bazı durumlarda kasık bölgesinde herhangi bir şişlik olmaksızın yalnızca ağrı hissedilir. Ağrının ön planda olduğu fıtıklar, genellikle sıkışmış olan küçük fıtıklardır.

Laparoskopik Kasık Fıtığı Cerrahisi

Kasık Fıtığından kaynaklı olarak şişlik olan bölgeye özel zımba ve dikişlerle müdahale gerçekleştirilir. Ameliyat hemen sonra büyük kesiler olmadığı için hastaların ağrıları ve hareket kısıtlılıkları daha azdır. Daha hızlı olarak işlerine dönebilirler. Kasık fıtığı ameliyatından sonrasında ertesi gün araba sürüp işlerine dönebilirler. 2 hafta içerisinde hafif sporlarına başlayabilirler. Sporcular içinde uygun ameliyatlardır. Erken dönemde etken spor hayatına dönebilirler. Ameliyat izi konusunda açık olan operasyonlara göre daha iyidir. 

 

Doç. Dr. Ömer Yoldaş
Genel Cerrahi

×