BİLGİ VE RANDEVU FORMU

Bilgi ve randevu için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Bel ve Boyun Fıtığı

İnsan omurgası omur dediğimiz tuğla gibi üst üste duran bir çok kemik parçasından oluşur. Bu kemiklerin arasında adına disk dediğimiz oval şekilde çok sağlam kıkırdaklar vardır. Bu kıkırdaklar omurgaya esneklik verir.

Orta yaşlardan itibaren bu disklerin bazıları yıpranmaya başlar. İçerisindeki su miktarı azalır, canlı hücreler ölür ve çekirdek kısmı yok olur. MR görüntülerinde bu diskler bariz siyahlaşmış görülür. Bazen etrafında ödem bulunur. Bu safhadaki oluşuma Diskopati (Disk Hastalığı), yumuşadığı için etrafına yaptığı taşmalara Bulging (Bombeleşme) deriz. Bulgingler sinirlere dokunduğunda geçici kol ya da bacak ağrılarına sebep olur.

Disklerin kapsülleri belli bir yıpranmışlıktan sonra yırtılabilir. Bu durumda içindeki kısmen veya tamamen ölmüş olan kıkırdak dokusı dışarıya akar. Bu gerçek anlamda fıtıktır. Fıtık arkaya ve ya arka çapraza doğru oluşursa buradaki sinir kanalını doldurabilir, topallama, abdestini tutamama/yapamama ve ya en kötüsü felce sebep olabilmektedir. Bu durum genellikle ameliyata zorlamaktadır.

Ülkemizde bu konu üzerine ciddi yanlış bilgilenme mevcuddur. Herhangi bir disk yıpranmışlığına fıtık denilebilmektedir. Bu yüzden bir çok kişi fıtığı olduğunu zannetmektedir. Gerçek fıtıklar nadirdir. Eğer sinirleri sıkıştırmış ise ameliyat yapılması daha uygundur. Bunun dışındaki durumlarda mümkün olduğunca geleneksel/konservatif metodlar ile tedavi yapılmalıdır.

Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi  

Fıtık sinire bastırdığı için kol yada bacak ağrısı yapıyor fakat güç kaybı yok ise kapalı cerrahi metodlar denenebilir. Burada halk arasında “Lazer” diye tanımlanan, aslında radyo frekans sinyalleri ile fıtık dokusu ve çevra doku belli bir derece ısıtılarak küçültülmeye çalışılır ve dokular acıya karşı hissizleştirilir. Bu metod ortalama 6 aylık bir zaman kazandırır. Bu esnada hasta belli kültür-fizik hareketlerini yapar ise şifa kalıcı olabilir. Eğer fıtık kol veya bacakta güç kaybına sebep oluyorsa acil olarak mikrocerrahi ile opere edilmelidir. Bu durumda ameliyatta gecikme olursa kalıcı sakatlıklar oluşabilir.

 

×
Sizi Arayalım!