Açık kalp cerrahisi kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan geleneksel bypass yöntemidir. Koroner arterlerdeki daralmalar ve tıkanmalar sonucu kalbin yeterince beslenememesi durumunda oluşan kalp komplikasyonlarının tedavisinde uygulanmaktadır.

Kalp ve damar hastalıklarının giderek arttığı günümüzde, çevresel, psikolojik ve genetik faktörler başta olmak üzere birçok etken nedeniyle kişilerde kalp rahatsızlıkları görülüyor. Göğüs ağrısı ile başlayan şikayetlerin sonucu ne yazık ki kalp krizi atağı ile sonuçlanabilir. Tedavi ihmali sonucu ölüme neden olabilen kalp damar rahatsızlıklarında tanı ve tedavi büyük önem taşıyor.

Açık Kalp Ameliyatı Kimler İçin Gereklidir?

Açık kalp ameliyatı yani geleneksel bypass, şu durum ve rahatsızlıkların görüldüğü durumlarda uygulanmaktadır;

  • Çoklu damar rahatsızlıkları,
  • Birden fazla koroner damarın balon ve stentleme gibi ameliyatsız uygulamalarla açılamaması,
  • Kalp kapağına müdahale gereken durumlar,
  • Ameliyatsız yöntemlerle açılmasına rağmen damar ya da damarların tekrar tıkanması,
  • Operasyon gerektiren kalp rahatsızlığı olması.

Bypass Nedir?

Bypass (kelime anlamı: köprüleme); kalbi besleyen atardamarda oluşan  (koroner) daralma ve tıkanma sonucu canlılığını yitirmeye başlayan bölgeye kan dolaşımını tekrar sağlamak için uygulanan bir müdahaledir. Atardamarın herhangi bir bölgesinde meydana gelen daralmaya müdahale etmek için vücudun başka bir bölgesinden damar çıkarılır ve bypass için hazırlanır. Hazırlanan damar, hasta bölgeye yerleştirilerek kan akışını tekrar sağlar.

Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık kalp cerrahisinde hastanın kalbi tamamen durdurulur ve vücuttaki dolaşım bir kalp pompası ile sürdürülür; pompa akciğer ve kalbin görevini üstlenerek beyin ve diğer organlara kan pompalanmasını sağlar. Bu sırada damarlara da köprüleme işleme yapılır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatta göğüsten damar alınması için kemik testeresi yardımıyla göğüs kemiği kesilir ve göğüs kafesi açılır. Genellikle sol göğüste bulunan meme atardamarı ve bacaktan toplardamar alınır. Hazırlanan damarın bir ucu tıkanan bölgenin aşağısına, koroner artere dikir. Bypass işleminin ardından göğüs kemiği tıbbi tellerle bağlar ve dikilir.

Bypass için kullanılacak damarların hastadan mı alınması gerekiyor?

Bypass işleminde kullanılmak üzere alınacak atardamar ve toplardamarın hastanın bizzat kendisinden alınması gerekmektedir. İşlem ne yazık ki yabancı doku veya sentetik damarlarla gerçekleştirilemez, hastanın kendi vücudundan damar kullanılması gerekmektedir. Damarların alınmasının ardından bu bölgelerde işlev kaybı görüşmez.

Açık Kalp Ameliyatı Riskli midir?

Açık bypass ameliyatlarında kullanılan teknolojik araçlar ve yeni yöntemler sayesinde eskiye oranla hayatı riski büyük ölçüde düşmüştür. Nitekim bazı durumlar bu riskin artmasına sebep olabilmektedir. Hastanın ileri yaşta olması, daha önce kalp krizine bağlı olarak kasılma gücü kaybı yaşaması, kalp dışındaki organlarda işlev kaybı olması gibi nedenler açık kalp ameliyatlarındaki risk faktörünü tetiklemektedir.

Açık kalp ameliyatı, uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından doğru şekilde yapıldığı sürece büyük risk teşkil etmez, başarılı sonuçlar alınabilir.

Açık Kalp Ameliyatı İyileşme Süreci

Açık bypass ameliyatı olan hastanın bir süre yoğun bakımda kalması ve solunum cihazı kullanılması gerekebilir, bu sürecin olağan bir parçasıdır. Solunum cihazından ayrılan hasta nefes egzersizlerine başlar ve fizyoterapist yardımı alır. Hasta ameliyat sürecinde genel anestezi aldığı için bronşlarında balgam artışı görülebilir. Bu da aspiratör ve solunum egzersizleriyle temizlenecektir.

Ameliyatın ardından hastanın sağlık durumuna bağlı olarak 4 ila 7 gün içinde taburcu edilebilir. Taburcu olan hastanın kendisini zorlamadan düzenli egzersizler yapması, çoğunlukta evde olması ve ağır işlerden kaçınılması tavsiye edilir. Bunların yanı sıra hastanın genellikle sırt üstü yatması, araba kullanmaması ve emniyet kemeri takmaması gerekebilir.

Hastanın gündelik yaşamına tam anlamıyla geri dönebilmesi ise ortalama 1 ayı bulur. Bunun nedeni ameliyat sürecinde göğüs kemiğinin kesilmiş olmasıdır. Göğüs kemiğinin iyileşmesi ise ortalama 6 ayı bulacaktır. Kemiğin kaynaması ve tam anlamıyla iyileşmesinin ardından hasta her türlü aktiviteyi yapabilir, işlerine devam edebilir.

Açık Kalp Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bypass ameliyatı kalp rahatsızlıklarının tedavisinde tek başına bir çözüm değildir. Bypass ameliyatı sonrasında kalp rahatsızlığını yenileyecek şekilde yaşanması sonucu daralma ve tıkanıklık tekrarlanabilir, hastaya yorucu bir ikinci ameliyat süreci yaşatabilir. Bu nedenle açık kalp ameliyatı olan hasta, ameliyat sonrasında doktorun tavsiyelerine harfiyen uymalı; yaşam tarzını buna göre şekillendirmelidir.

Bypass operasyonu sonrasında hasta; kesinlikle sigara içmemeli, ağır spor ve aktivitelerden kaçınmalı, fazla kilosu varsa doktor kontrolünde diyet eşliğinde zayıflamalı, düzenli uyku uyumalı ve kaliteli beslenmelidir.

Ameliyat sonrası beslenme hastanın sağlığı için büyük önem taşır. Hasta kalp sağlığını koruyan gıdalar tüketmeli, haftada 1-2 gün kırmızı et yemelidir. Hasta fazla kiloluysa, doktor eşliğinde diyet ve egzersizle kilo vermelidir.

Kalp ameliyatı sonrasında sosyal hayata geri dönülmeli, gerekirse psikolojik destek alınmalıdır. Bypass ameliyatı sonrası günlük hayata adapte olabilmek ve psikolojik travmayı atlatabilmek için düzenli olarak rehabilitasyona gidilmesi tavsiye edilir.

Açık kalp ameliyatı sonrası fiziksel aktivite ve spora dikkat edilmeli, doktorun uyarıları dikkate alınmalıdır. Hastanın nabzında ani değişimlere neden olacak aktiviteler kalp problemlerine neden olabilir bu nedenle ağır spor, ağırlık kaldırma, yoğun tempolu veya tehlikeli aktivitelerden kaçınılmalıdır. Hastalar için en yoğun ve en uygun spor bu dönemde yüzme olacaktır. Eğer hasta kendisini hazır hissetmiyorsa yürüyüş yapabilir, masa tenisi oynayabilir veya çok tempolu olmadan dans edebilir.

Teşhis ve tedavisi gerçekleştirilen işlemler;

DOKTORLARIMIZ

Profesyonel kadromuz ile konusunda yanınızdayız

Uzmanlarımıza Sorun

Danışma Hattı
0 232 832 99 00
Randevu Talep Formu
WhatsApp Ara Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım